سوالات متداول

 • 1- “عطر” به چه معناست؟
  این کلمه از لاتین به معنای "مایع خوشبو حاوی جوهر گل ها و سایر مواد" آمده است. اما عطر ریشه در آیین روم باستان دارد. در معابد روم، گل‌های خرد شده، برگ‌ها، تراشه‌های چوب، ادویه‌ها و رزین‌های معطر به عنوان تقدیم به خدایان روی زغال‌های داغ ث می‌ریختند تا رایحه آنها از طریق دود (per fumum) منتشر می شد.
 • ۲- تفاوت بین “عطر” و “رایحه” چیست؟
  برای اکثر مردم، کلمات اساساً به یک معنا هستند. متوجه خواهید شد که استفاده از عطر کشور به کشور دیگر متفاوت است: در ایالات متحده، کلمه عطر رایج تر است.  در انگلستان، رایحه . در فرانسه؟  باز هم عطر!  صنعت عطر تمایل دارد به غلیظ ترین شکل یک رایحه به عنوان عطر اشاره کند، در مقابل، مثلاً ادو تویلت یا ادکلن با غلظت کمتر.  از طرف دیگر عطرسازان از این کلمه به طور خاص برای توصیف خلاقیت های معطر خود یا همان تفاوت درصد غلیظت ، درصد روغن، در عطرهایشان استفاده می کنند.
 • ۳- تفاوت بین پرفیوم، ادو پرفیوم یا پرفیوم د تویلت، ادو تویلت و ادکلن چیست؟
  هر کدام نشان دهنده «غلظت» متفاوتی از روغن واقعی در یک عطر است.  عطر، پرفیوم یا اکستریت غلیظ ترین و ماندگارترین شکل رایحه با 12 تا 30 درصد روغن های عطر است.  تعابیر جدیدتر Eau de Parfum یا Esprit de Parfum تقریباً به اندازه اکستریت های سنتی متمرکز است، اما Parfum de Toilette یا Eau de Toilette (یک ادکلن در ایالات متحده) قدرت کمتری دارد و سطح رایحه آن از 4 می باشد. به 18 درصد از عطرها در اروپا، کلمه ادکلن یعنی سطح بسیار ملایم عطر میگویند یعنی تنها 1 تا 3 درصد روغن.
 • ۴- چطور می‌توان عطر اصلی را از تقلبی تشخیص داد؟
  در این مورد نیز راه‌های مختلفی وجود دارد که به برخی از آن‌ها در پیچ اینستاگرام تیوا پرفیوم اشاره شده است. مشاهده صفحه اینستاگرام
 • 5- چگونه می توانم ماندگاری عطر خود را طولانی تر کنم؟
  راز ماندگاری عطر "لایه بندی عطر" است.  با استفاده از اشکال مختلف از همان رایحه مثلا صابون معطر، روغن یا ژل حمام، لوسیون یا کرم بدن، پودر گرد و ادو تویلت، لایه‌هایی ازهمان رایحه روی پوست ایجاد کنید. هر کدام تاثیر دیگری را تقویت می کند تا عمر عطر مورد علاقه شما را چهار برابر کند.  لایه بندی یا همان طور که گاهی اوقات به آن «رایحه پوشیدن» می گویند، روشی هوشمندانه برای پوشیدن عطری است که برای استفاده در روز باید ماندگاری طولانی و پخش بوی در حد قوی برای شما داشته باشد.
 • ۶- آیا باید به یک خانواده عطر پایبند باشم؟
  خیر لازم نیست. اگر برای تغییر آماده هستید، به عطر های خانواده مورد نظر خود نگاه کنید.  ممکن است عطر جدید شما در یک خانواده دیگر از عطر ها باشد و‌شباهت هایی  نیز باهم داشته باشند. در عطر ها گاهی اوقات متضادها یکدیگر را تکمیل می کنند، بنابراین اگر احساس شجاعت می کنید، به عطرهای خانواده مقابل دلخواه خود، روی چرخ عطر نگاه کنید.
 • ۷- چگونه عطری را انتخاب کنم که واقعا از آن لذت ببرم؟
  ممکن است انتخاب چنین عطری کمی سخت باشد. ممکن است احساس کنید که هیچ منطقی در انتخاب عطر شما وجود ندارد چون حس بویایی شما بسیار احساسی عمل میکند. اما عطرهایی که بیشتر از همه از آن لذت می برید احتمالاً متعلق به یک یا دو خانواده از چهارده خانواده ( چرخه عطر)  هستند. برای یافتن یک عطر جدید که مناسب باشد، کمی تلاش و صبوری لازم  است. بنابراین ساده ترین راه مطالعه مشخصات فنی و بررسی آن در چرخه عطر می باشد.
 • ۸- چند عطر مختلف را می توانم همزمان امتحان کنم؟
  سه عطر . اگرچه حس بویایی خودش  عطرهای متفاوت را تشخیص میدهد ، اما اگر همزمان بیش از سه رایحه مختلف را آزمایش کنید، حس بویایی شما دچار سردرگمی میشود.
 • ۹- خانواده های عطر چگونه به من در انتخاب عطر مناسب کمک می کنند؟
  از آنجایی که حس بویایی ما بسیار احساسی است، تصور می کنیم که عطرها گیج کننده هستند. مجموعه ای از عطرها با ترکیبات و ریتم مختلف. پس باید عطرهایی را که استفاده کرده‌اید را طبقه‌بندی کنید، احتمالاً متوجه می‌شوید که عمدتاً در دو یا سه خانواده قرار می‌گیرند. هنگامی که خانواده های مورد علاقه خود را بشناسید، راهنمای عطر به شما نشان می دهد که کدام عطرهای دیگر در همان خانواده قرار می گیرند.
 • ۱۰- روش صحیح امتحان کردن یک عطر چیست؟
  چند قطره یا سبک ترین اسپری را انتخاب و عطر را روی مچ دست یا پشت دست بپاشید.  فقط شیشه را استشمام نکنید زیرا عطر فقط روی پوست شما زنده می شود.  چند لحظه صبر کنید.  به عطر زمان بدهید تا روی پوست شما شکوفا شود تا نت ها با شما صحبت کنند.
 • ۱۱- اگر نخواهم عطری را روی پوستم امتحان کنم، چگونه باید آن را تست کنم؟
  روی یک تکه کاغذ یا دستمال کاغذی تست کنید.  این به خوبی آزمایش روی پوست شما نیست، اما گزینه بعدی خوبی است.
 • ۱۲- حس بویایی ما چگونه کار می کند؟
  مولکول های بو از طریق مجرای بینی به دو قسمت کوچک واقع در پشت پل بینی حرکت می کنند. این تکه ها از میلیون ها حسگر بویایی تشکیل شده اند. مولکول های بو در رطوبت حل می شوند و به موهای ریز عصبی روی سلول ها می چسبند. تحقیقات اخیر نشان داده است که هر سلول به هزاران گیرنده مختلف مجهز است که هر کدام برای پاسخ به گروه کوچکی از بوهای مختلف طراحی شده اند. اینها پیام هایی را در مورد بو به سیستم لیمبیک می فرستند، بخشی از مغز که بر حالات و واکنش های عاطفی خاص است.  در حالی که سیستم لیمبیک تا حد زیادی به بویایی اختصاص دارد، اما بر پاسخ های هورمونی، متابولیک و استرس ما نیز تأثیر می گذارد و مرکز عاطفی برای میل جنسی، خشم، ترس و شادی است. به همین دلیل است که عطر یک تجربه احساسی است.
 • ۱۳- چند بوی مختلف را می توانم تشخیص دهم؟
  بسته به حس بویایی فردی شما، بین 5000 تا 10000 است.
 • ۱۴- آیا عطر یک ماده مقوی است؟
  رایحه مطمئناً می‌تواند احساس بهتری را در شما ایجاد کند، اما هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد عطر یک ماده تقویت‌کننده جنسی است.  بوی تن بدیهی است که با تمایلات جنسی ما مرتبط است و برخی از کارشناسان معتقدند که هورمون‌هایی که از غدد در کشاله ران و زیر بغل ترشح می‌شوند، مانند هورمون هایی که توسط حیوانات آزاد می‌شوند،  که به‌عنوان جاذبه‌های قوی جنسی عمل می‌کنند. حس اعتماد به نفسی که عطر مناسب می‌تواند بدهد، مطمئناً باور نکردنی است!
 • ۱۵- چرا ما اینقدر عطر می‌زنیم و دوست داریم؟
  زیرا به ما کمک می کند تا احساس خوبی نسبت به خود و دیگران داشته باشیم. آزمایش‌های روان‌شناختی اخیر نشان می‌دهد افرادی که به طور منظم از عطر استفاده می‌کنند نگرش مثبت‌تری نسبت به معاشرت دارند و ممکن است از نظر اجتماعی مهارت بیشتری نسبت به افرادی که به ندرت یا هرگز آن را استفاده نمی‌کنند، باشند.  به طور کلی مشخص شد افرادی که معتقدند دیگران فکر می کنند بوی خوبی دارند، اعتماد به نفس بیشتری دارند.
 • ۱۶- چرا برخی از عطرها را دوست دارم و برخی را نه؟
  زیرا همه ما طوری برنامه ریزی شده ایم که بوهای خاصی را دوست داشته باشیم و بوی دیگری را دوست نداشته باشیم.  دانشمندان می گویند پاسخ ما به بو و عطر تا حدی آموخته شده و تا حدودی ژنتیکی است.  ما با علایق و ناپسندهای مشخص و همچنین حساسیت به بوهای خاص به دنیا می آییم.  خیلی زود، تجربه شروع به اصلاح و اضافه شدن به آنها می کند و ما یک "بانک بوی" پیچیده از خاطرات و تداعی ها ایجاد می کنیم.  تمام این اطلاعات ذخیره شده تعیین می کند که آیا ما یک عطر را دوست داریم یا نه.
 • ۱۷- چرا عطر خاطرات و احساسات گذشته را زنده می کند؟
  زیرا بو باعث ایجاد حافظه تداعی مجموعه ای از رویدادها و احساسات می شود.  ما از این بخش "حافظه" مغز برای کمک به شناسایی یک عطر خاص استفاده می کنیم زیرا نمی توانیم یک بو را توصیف کنیم.  نزدیک‌ترین چیزی که می‌توانیم به آن برسیم این است که آن را به صورت نسبی توصیف کنیم: "بوی ... می‌داد".  بوی عطر مغز ما را به جستجو در "بانک حافظه" بوهای ما می‌فرستد تا پیوندها و ارتباطات قدیمی را پیدا کند که ممکن است به تعریف رایحه کمک کند.  به همین دلیل است که وقتی امروز یک گل رز را بو می کنید، ممکن است ناگهان تصویری از باغ مادربزرگتان داشته باشید یا احساسی از عطری که مادرتان به تن کرده بود داشته باشید.
 • ۱۸- چگونه باید از عطر خود نگهداری کنم؟
  عطرهای خود را در جای خشک و خنک و دور از نور مستقیم خورشید و منابع گرما (مانند رادیاتور) نگهداری کنید.  گرما یا سرمای شدید تعادل ظریف روغن ها را به هم می زند و رایحه آنها را تغییر می دهد.  هنگامی که یک شیشه عطر باز شد، از آن استفاده کنید.  اسپری سر بطری هوای کمی را وارد می‌کند و اسانس همراه با درپوش کند تر تبخیر می‌شود، اما حتی بهترین اسانس ها با گذشت زمان از بین میروند.  بهترین مکان برای عطر باز در کشو یا کمد لباس بسته است.
 • ۱۹- کجا باید عطرم را بزنم؟
  جایی که پوست به خصوص گرم است و گردش خون خوبی دارد.  به این دلیل است که گرما به پخش و تشدید رایحه عطر کمک می کند.  "نقاط نبض" روی بدن فعال کننده های عالی برای عطر هستند.  از آنجایی که عطر مولکولش باز می شود، باید آن را به چندین نقطه نبض اعمال کرد. اگر ترجیح می‌دهید عطر شما پخش بو داشته باشد ، آن را روی گردن خود اسپری کنید.
 • ۲۰- نقاط نبض من کجاست؟
  • داخل مچ دست
  • داخل آرنج
  • در معبد زیر لاله های گوش نه پشت
  • در قاعده گلو. پشت زانو
  • و هر جای دیگری که احساس تپش نبض می کنید.