خانواده‌های عطر چگونه به من در انتخاب عطر مناسب کمک می‌کنند؟

دنیای عطر به خانواده‌هایی تقسیم می شود. در واقعیت، تعداد بسیاری از ما کمد درهم ریخته‌ای از رایحه‌های خانواده‌های مختلف عطر داریم: اغلب بدون اینکه متوجه شویم، بارها و بارها به سراغ یک خانواده عطر می‌رویم. به طور غریزی، ما برخی از خانواده‌های عطر را ترجیح می‌دهیم و از خانواده عطرهای دیگر خوشمان نمی‌آید . اگرچه ممکن است برای هوای سردتر به یک خانواده خاص و برای اوقات آفتابی به خانواده دیگری تمایل داشته باشیم
اما از نظر فنی، «خانواده‌ ی عطر» یک سیستم طبقه‌بندی عطر است که صنعت عطر، سال‌ها از آن برای قرار دادن عطرها در «گروه‌های بویایی» بر اساس ویژگی‌های مشابه آن ها استفاده می‌کند. به این قسمت زبان رایحه ها می گویند.

ممکنه کمی گیج کننده باشد اما با استفاده از رنگ‌ها در تیوا در بخش مشخصات محصول به شما خواهیم کرد راحت‌تر و در یک نگاه تشخیص دهید که عطرهایی که قبلاً دوست دارید در کدام خانواده قرار می‌گیرند.
مایکل ادواردز، متخصص عطر، برای اینکه تشخیص و‌انتخاب عطرها کمی آسان‌تر و شفاف‌تر شود، چرخه ی عطر را ایجاد کرد و عطرها را در خانواده‌های مختلف رایحه دسته‌بندی کرد. او 4 خانواده اصلی را متمایز می کند:

گل، شرقی، چوبی و تازه

سپس این موارد را به زیر شاخه ها یا همان زیر خانواده تقسیم می شوند. در کل، چرخ عطر در حال حاضر از 14 دسته تشکیل شده است. که بسیار زیاد است، و از آنجا که یک عطر ترکیبی با نت های مختلف است، طبقه بندی آن در یکی از آن دسته ها (به ویژه برای عطرهای مدرن) می تواند بسیار دشوار باشد.
از آنجایی که بهترین راه برای یادگیری این خانواده عطرها این است که به سادگی از بینی خود استفاده کنید…
به طور خلاصه، دانستن چرخه ی عطر مفید است.
در واقع، تنها متخصصان با سالها تجربه می توانند در ابتدا تشخیص دهند که یک عطر در کدام خانواده (یا زیر خانواده) قرار می گیرد: این کار نیاز به تمرین زیادی دارد.
اما مطلقاً هیچ کس در دنیای عطر 100٪ در مورد خانواده ها و توضیحات و توصیف آن ها موافق نیست.

وقتی در حال خرید عطر هستید، دانستن اینکه به کدام خانواده (یا خانواده ها) علاقه دارید، می تواند کمکتان کند.

در ابتدا، اگر می خواهید از عطر ها بیشتر بدانید، سعی کنید با هر یک از خانواده های اصلی (۴ گروه) آشنا شوید. سپس همانطور که بینی شما رشد می کند و حس بویاییتان تقویت می شود ، می توانید در آن خانواده ها کاوش کنید و تفاوت های ظریف را بیاموزید.

چهار خانواده عبارتند از :

 • گل یا همان گلدار(گلی)
 • عطرهایی که بوی گلهای تازه چیده شده مانند گل رز، یاسمن یا زنبق دارند. (خود گل)
 • گلی نم:رایحه های گلی که نرم و پودری هستند. علاوه بر گلها، آنها اغلب حاوی زنبق (نه گل، بلکه ریشه)، مشک یا وانیل هستند.( علاوه بر گل ریشه گل و عناصر پودری)
 • کهربا گلی : عطرهایی که حاوی عناصر تند شیرین (مانند عنبر) به همراه گل هستند.( گیاهان طبع تند و‌شیرین )
 • شرقی
 • عطر های سنگین از کهربا و عنبر
 • کهربا نرم: عطرهای نرم و گرم مثل بخور و میخک. (تند اما ملایم بدون گل)
 • عنبر : عطرهای سنگین تری که حول نت های شیرین و گرم و گاهی خاکی مانند عنبرچوبی، وانیل، دارچین، مشک، توکابین یا هل ساخته می شوند. عطرهایی با ادویه های تندتر مانند فلفل، جوز هندی، میخک یا زیره را نیز می توان در این دسته قرار داد.(تند و سنگین و‌گرم بدون گل )

وودی یا چوبی

عطرهایی حاوی بسیاری از نت های معطر چوب ها مانند سدر، چوب صندل یا خس خس… حال چوب ها میتونند خشک یا مرطوب ویا تازه باشد و همینطور آبدار.

 • چوب خزه ای: این عطرها دارای ویژگی “مرطوب” هستند. آنها خاکی تر و شیرین تر از سایر عطرهای چوبی هستند. آنها اغلب حاوی خزه بلوط و کهربا هستند.(گرم و مرطوب)
 • چوب/چرم خشک: رایحه های خشک و دودی که اغلب بوی چرم یا تنباکو را تداعی می کنند.

تازه

Fougère کلمه فرانسوی سرخس است، اما این عطرها بوی سرخس ندارند. آنها عطرهای تازه ای هستند که بوی خزه یا جنگل مرطوب و یا اسطوخودوس دارند.

 • مرکبات: (تازه و آبدار) عطرهای تازه با لیمو، ترنج، ماندارین یا گریپ فروت.در لبه بین گل و تازه. اینها عطرهایی هستند که عمدتاً شیرین، تقریباً خوراکی، با رایحه میوه هایی مانند آناناس، هلو، سیب یا توت قرمز و همچنین آجیل (مانند بادام)، ریواس یا خیار هستند.
 • آبزی/آب: ( مرطوب و تازه) بوی دریا یا باران. آنها اغلب حاوی نت هایی از نمک، جلبک یا جلبک دریایی هستند.
 • سبز: (تازه ومعطر) عطرهایی که یادآور علف های تازه بریده شده، برگ های سبزی که بین انگشتانتان می مالید، برگ های چای سبز تازه، شاهدانه و غیره…عطرهایی با گیاهان تازه و سبز رنگ مانند رزماری یا ریحان نیز می توانند به عنوان «معطر» طبقه بندی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed